Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plemenný standard Norimberské bagdety

15. 1. 2007

Norimberská bagdeta.Obrazek

 

 

Názvy dle ES: N- Nürnberger Bagdetten F- Bagadais Nuremberk A- Scandaroon.

Zařazení v seznamu plemen ES: holubi bradavičnatí č. 105.

Původ: Orient, v Norimberku a okolí vyšlechtěn do dnešní podoby.

Plemenné znaky: silný, vysoký holub s vodorovným držením těla a silným zahnutým zobákem.

Posuzování: celkový dojem - hlava a zobák - velikost a držení těla - délka nohou a krku - barva a kresba.

 

 Exteriér:

Obrazek


Hlava je dlouhá, úzká, zakulacená, bez hran. Záhlaví je dobře zaoblené a přechází do krku. Zobák, hlava a krk tvoří stejnoměrnou jednolitou zaoblenou křivku bez přerušení. Nejvyšší bod leží nad očima.

Oči jsou velké, smělého výrazu, u sedlatých, plášťových a bílých tmavé, u ostatních červené a oranžové. Obočnice zřetelně širší, živě červené.

Zobák (zvaný roh) je dlouhý, silný, tupý a dobře uzavřený, navazuje na linii hlavy. Horní zobák nesmí přesahovat dolní. Sedlatí, plášťoví, jednobarevní bílí, červení a žlutí mají zobák masově zbarvený, u jednobarevných černých a modrých je rohový. U těchto jehla na horním zobáku, u sedlatých a plášťových jehla na dolním zobáku je přípustná. Ozobí je srdcovitého tvaru s bílým popraškem.

Barva a kresba. Požadovány jsou syté barvy. Sedlatí; bílá je hlava, obojek, křídla s barevným sedlem, hřbet, břicho, stehna; barevné jsou zadní strana krku, hruď, sedlo a ocas. Pod očima k zobáku se nachází oboustranně barevné skvrny (líčka). Plášťoví; křídelní štíty jsou barevné, bílých je jen 10-14 letek, ohbí křídel a okraje štítu křídla v úzkém pruhu na vnitřní části, jinak mají stejnou kresbu jako sedlatí. Skvrna na hlavě, pokud je pod linií očí není vadou. Nepatrné kresebné vady neuzavírají ocenění výborný. O barevný podocasník se usiluje.

Rázy: jednobarevní; bílí, černí, dun, červení, žlutí, modří s černými pruhy, stříbřití, modří kapratí, stříbřití kapratí. Sedlatí; černí, dun, červení, žlutí, modří, stříbřití, modří kapratí, stříbřití kapratí. Plášťoví; černí, dun, červení, žlutí, modří s černými pruhy, stříbřití, modří kapratí, stříbřití kapratí.

Křídla jsou středně dlouhá, vpředu široká, kryjí dobře záda, letky krátké. Ocas je značně krátký, dobře složený, vodorovně nesený, málo přesahuje letky.

Opeření dobře přilehlé.

Nohy  jsou dlouhé, silné, vypnuté, neopeřené.

Krk je dlouhý, štíhlý, elegantní; hrdlo dobře vykrojené.

Postava. Silný vysoký holub s vodorovným držením těla, hruď je široká a zaoblená. Záda široká, téměř vodorovně nesená. 

 

 

 

  Vady velké.

Zúžená, široká, plochá hlava, kulatá hlava, krátký, ostrý, překlopený, slabý zobák, krátký krk, krátké nohy, slabé tělo, spadající postoj, bledé obočnice, nedostatky barvy a kresby.

 

Velikost kroužku 9.

 

2002

 

 

Náhledy fotografií ze složky Norimberská bagdeta